image image image

Zamek książąt Sułkowskich – najstarsza i największa zabytkowa budowla Bielska-Białej, położona we wschodniej części Starego Miasta. Wzniesiony w XIV wieku staraniem księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka i przez kolejne stulecia służył jako jedna z siedzib Piastów cieszyńskich.

Fontanna usytuowana w miejscu prawdopodobnej lokalizacji XIV-wiecznego drewnianego ratusza miejskiego. Obecnie oryginał figury znajduje się w przedsionku Muzeum na Zamku Sułkowskich.

Zabytkowa Starówka w Bielsku-Białej, teren o powierzchni ok. 10 ha - element średniowiecznego układu urbanistycznego wpisanego do rejestru zabytków. Barokowo-klasycystyczne kamienice z XVII, XVIII i XIX wieku. Zachowała się studnia z rzeźbą Neptuna.

Ratusz

powstał w latach 1895-1897 wg projektu Emanuela Rosta dla Komunalnej Kasy Oszczędności, w stylu eklektyzmu z wyjątkowo bogatą bryłą oraz detalem elewacji i wnętrz. Obecnie siedziba władz miejskich.

Laureaci konkursu "Wiedzy o Bielsku-Białej"

W Sali Sesyjnej bielskiego magistratu w dniu 14.11.2017r. odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom tegorocznego konkursu historycznego, organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej pt: „Dziedzictwo Kulturowe Regionu - Konkurs Wiedzy o Bielsku-Białej” przy dużym wsparciu z strony Urzędu Miasta. Dzięki dwustronnej umowie na realizację zadania publicznego TMZBB mogło zorganizować już 32 edycję tego konkursu.

Tematyką konkursu jest szeroko pojęta historia Bielska i Białej, od początków lokacji naszego miasta aż po czasy współczesne. Uczestnicy muszą znać zagadnienia związane z historią bielsko-bialskich fabryk jak też znać co bardziej znamienitych obywateli Bielska i Białej, rody przemysłowców jak też i architekturę miasta.

 

Tradycją jest, że laureaci odbierają nagrody na Sali Sesyjnej Urzędu Miasta, a Jacek Krywult, Prezydent Bielska-Białej wręcza je osobiście.

 

Zwycięzcami w poszczególnych rodzajach szkół zostali:


Wiktoria Warot – Szkoła Podstawowa Nr 13

Bartosz Lekki – Szkoła Podstawowa Nr 13

Krzysztof Seweryn - I Liceum OgólnokształcąceTowarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej składa serdeczne podziękowanie wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji. Było ich ponad 350. Cieszy tak duże zainteresowanie tą tematyką. Dzięki należą się także nauczycielom i opiekunom szkolnym, którzy często kosztem swojego prywatnego czasu przygotowywali swoich podopiecznych do konkursu.

Zarząd TMZBB dziękuje także dr Rafałowi Butorowi z Bielskiej Szkoły Przemysłowej, gdzie od kilku już lat odbywa się ten konkurs, za przygotowanie i przeprowadzenie rywalizacji młodzieży w zakresie znajomości historii naszego miasta. 

 
Foto: Jacek Kachel.
Ciekawostki

Bielsko-Biała pełni funkcję głównego ośrodka administracyjnego, przemysłowego, handlowo-usługowego, akademickiego, kulturalnego i turystycznego regionu zwanego potocznie Podbeskidziem. Jest jednym z najlepiej rozwiniętych gospodarczo miast Polski. Stanowi także ważny w skali kraju węzeł drogowy i kolejowy. Miasto jest członkiem m.in. Związku Miast Polskich. 
aq1.jpg

Nasza sonda

Chcesz być członkiem Towarzystwa?