image image image

Zamek książąt Sułkowskich – najstarsza i największa zabytkowa budowla Bielska-Białej, położona we wschodniej części Starego Miasta. Wzniesiony w XIV wieku staraniem księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka i przez kolejne stulecia służył jako jedna z siedzib Piastów cieszyńskich.

Fontanna usytuowana w miejscu prawdopodobnej lokalizacji XIV-wiecznego drewnianego ratusza miejskiego. Obecnie oryginał figury znajduje się w przedsionku Muzeum na Zamku Sułkowskich.

Zabytkowa Starówka w Bielsku-Białej, teren o powierzchni ok. 10 ha - element średniowiecznego układu urbanistycznego wpisanego do rejestru zabytków. Barokowo-klasycystyczne kamienice z XVII, XVIII i XIX wieku. Zachowała się studnia z rzeźbą Neptuna.

Ratusz

powstał w latach 1895-1897 wg projektu Emanuela Rosta dla Komunalnej Kasy Oszczędności, w stylu eklektyzmu z wyjątkowo bogatą bryłą oraz detalem elewacji i wnętrz. Obecnie siedziba władz miejskich.

Bielski Spodek, Stalownik i Szkieletor - historie powstania i upadku.

Stanisław Biłka zaprasza na prelekcję przedstawiającą historię kilku obiektów bardzo charakterystycznych dla krajobrazu naszego miasta tj. Hali Widowiskowo - Sportowej, sanatorium i szpitala Stalownik oraz słynnego "szkieletora" - budynku FSM.

Prelekcja odbędzie się w auli Bielskiej Szkoły Przemysłowej przy ul. Sixta 20 w dniu 25 października o godz. 17.
Wstęp wolny.

Ciekawostki

Według danych z 31 grudnia 2009 Bielsko-Biała miała 175 402 mieszkańców (22 miejsce w Polsce). Powierzchnia miasta wynosi 125,66 km² (18 miejsce w Polsce). 
aq1.jpg

Nasza sonda

Chcesz być członkiem Towarzystwa?